یاران جاویدان ما کسانی بودند که عمر ارزشمند خود را فروتنانه، با ایمان، پشتکار، صبر، و هوشمندی، وقف خدمت به میراث فرهنگی ایران کردند و در این راه توانستند جایگاهی بلند بیابند و اکنون، نه به‌معنا، بلکه به‌جسم، دیگر در میان ما نیستند:

سعدیا مرد نکونام نمی‌رد هرگز / مرده آن است که نامش به‌نکویی نبرند

برای آشنایی علاقه‌مندان، به‌ویژه نسل‌های جوان کشور عزیزمان با آثار ارزشمند این یاران جاویدان، آثار و خدمات آنها را در این بخش عرضه و به تدریج تکمیل می‌کنیم. این بخش همچنین به‌منزلۀ پایگاهی برای گردآوری و عرضۀ اسناد مربوط به آثار و اقدامات ارزشمند این گران‌مایگان است. بنابراین از کلیۀ افرادی که اسنادی (نوشته، یادداشت، عکس، نقشه، فیلم، صدا، …) در اختیار دارند و مایلند در اختیار عموم قرار دهند یا به کمیتۀ اسناد و انتشارات مؤسسه برای نگهداری در آرشیو مؤسسه اهدا کنند، خواهش می‌کنیم از طریق نشانی‌هایی که در پایین همین صفحه آمده است، با ما تماس بگیرند یا اسناد خود را ارسال فرمایند.

به‌مناسبت گرامیداشت یاد استاد فرزانه سیدباقر آیت‌الله‌زاده شیرازی، بنیانگذار و نخستین رئیس ایکوموس ایران در ۲۸ مرداد ۱۴۰۲، همزمان با شانزدهمین سالگرد درگذشت ایشان، بخش «یاران جاویدان» در صفحۀ وبگاه مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران ایجاد شده است. یاد این استاد و همۀ یاران جاویدان گرامی باد.

سید باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی

(۱۳۱۵ - ۱۳۸۶)

محمد مهریار

(۱۳۱۸ - ۱۳۸۳)

شهریار عدل

(۱۳۲۲ - ۱۳۹۴)

---

---

---

---
پیمایش به بالا