کمیتۀ آموزش

 
مهناز عبدالله‌خان گرجی

دکتر مهناز عبدالله‌خان گرجی

رئیس
ناصر نوروززاده چگینی

دکتر ناصر نوروززاده چگینی

مسئول برنامه‌ریزی کمیته
Mohammadreza Rahimzadeh

دکتر محمدرضا رحیم‌زاده

مسئول امور اجرایی کمیته

بیانیۀ تأسیس

از نخستین سال‌های تشکیل موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، فعالیت‌های آموزشی با هدف ترویج و گسترش پژوهش؛ مطالعه و معرفی و حفاظت بناها، مجموعه بناها، و محوطه‌های تاریخی؛ و سایر مباحث نظری مرتبط،  که از جمله وظایف اصلی این موسسه است، در قالب برگزاری سخنرانی‌ها ونشست‌های علمی آغاز شده و تاکنون ادامه یافته‌است.
درسال ۱۳۹۱ کمیتۀ آموزش با هدف پیوستگی و انسجام بیشتر در انجام امور مرتبط تشکیل شد. مسئولیت این کمیته از تیرماه سال ۱۳۹۴ به عهدۀ دکترمهناز عبدالله‌خان گرجی (عضو پیوستۀ ایکوموس ایران) بوده که همواره با مساعدت و هم‌اندیشی دکترناصر نوروززاده چگینی (معاون موسسه وعضو پیوستۀ ایکوموس ایران)، امکان برگزاری منظم برنامه‌های آموزشی، مشتمل بر نشست‌ها وسخنرانی‌های علمی ـ تخصصی با ترتیب دو نوبت در هر ماه، و نیز برگزاری کارگاه‌های آموزشی کوتاه‌مدت، طی پنج سال گذشته فراهم گردیده است.

خط مشی و برنامۀ کمیته

  •  برنامه‌ریزی وبرگزاری فعالیت‌های‌های آموزشی موسسۀ ایکوموس ایران، جهت رفع نیازهاو تحقق پیشنهادهای سایر کمیته‌های علمی و هیئت مدیرۀ موسسه.
  •  برگزاری نشست‌های علمی ـ تخصصی ادواری توسط پژوهشگران و متخصصان باهدف اشاعۀ دستاوردهای پژوهشی در زمینۀ چگونگی شناخت، حفاظت، و مرمت بناها، و محوطه‌های تاریخی، و کاربرد فناوری نوین سایر علوم مرتبط در این راستا.
  • برنامه‌ریزی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی کوتاه‌مدت نظری و مهارتی با همکاری استادان و متخصصان امر.
  •  تهیه و تدوین تقویم فرهنگی سالیانه، برنامه‌ریزی برگزاری یادبودها و بزرگداشت‌های شخصیت‌های علمی، فرهنگی وهنری، و نیز مناسبت‌های ویژه در چارچوب اهداف مؤسسه.
  •  تهیۀ بانک اطلاعاتی از پژوهشگران جوان؛ دانش‌آموختگان دکتری و کارشناسی ارشد رشته‌های حفاظت و مرمت بناهای تاریخی، معماری، مطالعات معماری ایران، باستان‌شناسی، شهرسازی، تاریخ، مردم‌شناسی، و… که موضوع پایان‌نامۀ تحصیلی آنها در عرصه‌های نظری و عملی به معرفی، شناخت، و حفاظت بناها، مجموعه بناها، و محوطه‌های تاریخی می‌پردازد.
  • برنامه‌ریزی به منظور بهره‌برداری از پژوهش‌های انجام‌شده توسط پژوهشگران جوان (کارشناسی ارشد و دکتری) و انتخاب پژوهش‌های برگزیدۀ سال.

تماس با کمیته

لطفاً از طریق ایمیل کمیته amoozesh@iranicomos.ir با ما در تماس باشید.

فعالیت‌ها و رویدادها

تا کنون  بالغ بر  ۱۱۴ نشست علمی – تخصصی برگزار شده است که لوح فشردۀ آنها با مساعدت کمیتۀ انتشارات تهیه و منتشر شده و از طریق دبیرخانۀ موسسه در دسترس است. این لوح‌ها به زودی در بخش انتشارات مؤسسه قابل تهیه خواهد بود. هم‌اکنون بخش قابل‌توجهی از نشست‌های مؤسسه در کانال آپارات مؤسسه به طور رایگان در اختیار عموم قرار گرفته است.

 از جمله کارگاه‌های آموزشی شاخص برگزارشده در چندسال اخیر، به دو گارگاه تخصصی با عناوین «آشنایی با رموز خط کوفی بنایی» و «کاشی زرین فام» که توسط استاد برجستۀ فقید، عبدالله قوچانی، برگزار شد، اشاره می‌گردد که با استقبال قابل توجهی مواجه گردید.

اعضای کمیته و همکاران اجرایی

مهناز عبدالله‌خان گرجی

مهناز عبدالله‌خان گرجی

دکتری مرمت آثار تاریخی
ناصر نوروززاده چگینی

ناصر نوروززاده چگینی

باستان‌شناس
Mohammadreza Rahimzadeh

محمدرضا رحیم‌زاده

دکتری معماری، دانشگاه تهران، ایران

همکاران اجرایی: مهندس مجید قره‌زاده شربیانی، مهندس نوید صالحی، مهندس یاسر جوادی، خانم حوا باقرتابار، خانم مریم حیدری

پیمایش به بالا