کمیتۀ علمی استادکاران و فناوری‌های کهن

مهندس حسین رایتی مقدم

رئیس

فهیمه جعفری

دبیر

محمدمهدی کلانتری

عضو شورای راهبری

یاسر جوادی

عضو شورای راهبری

عباس صلواتی

عضو کارگروه قزوین

حسین ترحمی

عضو کارگروه سمنان

جواد شهدوست

عضو کارگروه قزوین

بیانیۀ برپایی کمیتۀ علمی استادکاران و فناوری‌های کهن

استاد کاران مورد نظر این کمیته از برترین معماران، بنّایان، گچکاران، کاشی‌ورزان، نجّاران، آئینه و شیشه ‌کاران، حجّاران، نقاشان، سفالگران، انواع کوره‌پزان، مقنیان، معدن‌کاوان و. . . ، طراحان، ‌مجریان، و مرمت‌گران بناها و آثار تاریخی و آرایه‌های وابسته بودند و هستند.

اینان که عموماً، با فروتنی و کمترین ادعا، مهم‌ترین طرح‌های فنّی و هنری مربوط به ساخت، حفاظت و مرمت بناها و آثار تاریخی کشورمان را در طول تاریخ، و نیز در دوران معاصر، در چهارچوب «دفاتر فنّی سازمان ملی حفاظت آثار باستانی ایران» و سپس در سازمان میراث فرهنگی و از آن پس در وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، در سراسر کشور، به اجرا گذارده و می گذارند، همواره کمتر مورد توجه بوده و کارهای آنها به شایستگی معرفی نشده‌است.
در دوران معاصر حفاظت و مرمت بناها و آثار تاریخی، تعداد قابل توجهی از این گرامیان ازجامعۀ حفاظت و مرمت بناها و آثار تاریخی بازنشسته شده و یا رخت بربسته و به جهان مینوی پیوسته‌اند. این کمیتۀ لازم می‌داند به معرفی آنان و نیز استادکاران حاضر بپردازد و خدمات ارزشمند آنان را به بناها و محوطه‌‌های تاریخی کشورمان یادآوری نماید.

اهداف کمیتۀ استادکاران

اهداف «کمیتۀ استادکاران» عبارتند از:

  • شناسایی استادکاران برجسته و دارای تخصص و مهارت، در زمینه‌های گوناگون مربوط به آثار تاریخی، اعم از آنها که در حال حاضر فعال هستند، یا بازنشسته شده یا درگذشته و به تاریخ پیوسته‌اند.
  • گردآوری اسناد و مدارک کارهای تخصصی و مهارت‌های ویژۀ هر یک از آنان و ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی.
  • معرفی تدریجی کارهای این استادکاران، به صورت مصور و مستند، به شیوه‌های مقتضی مانند: معرفی در نشست‌های ادواری اعضای مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، انتشار به‌صورت مقاله، کتاب و … ، معرفی در فضای مجازی.
  • یاد معماران و هنرمندان و فن‌آوران بزرگ ایران در تاریخ و آثار آنان.

در جهت آغاز اقدامات مورد نیاز و حرکت به سوی اهداف، افزون بر بهره‌مندی از نتایج اقداماتی که پیش از این، در همین راستا در برخی معاونت‌های میراث فرهنگی استان‌ها (از جمله در اصفهان، خراسان، …) انجام‌ ‌شده‌‌است، نیاز به همکاری اعضاء علاقه‌مند مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، دانشجویان رشته‌های مرمت، معماری، باستان‌شناسی و … و دوستداران این موضوع در سراسر کشور، وجود دارد.
بدین‌وسیله درخواست می‌شود کسانی که تمایل به همکاری دارند، آمادگی خود را، با پرکردن و ارسال برگه ثبت‌نام به ایمیل کمیته، اعلام دارند.

شیوۀ ارتباط و همکاری با کمیته

علاقه‌مندان به همکاری با کمیتۀ علمی استادکاران لطفاً پس از ثبت نام در مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران برگۀ ثبت نام در کمیتۀ استاد کاران و فناوری‌های کهن را از همین صفحه دریافت و تکمیل کنند و سپس از طریق رایانامۀ مؤسسه (ostadkaran@iranicomos.ir) به ما ارسال فرمایند.

گرامیداشت استادکاران

انتشارات

منابع تحقیق دربارۀ
استادکاران و فناوری‌های کهن

پرسش و پاسخ در باب نظام استاد ـ شاگردی در معماری سنتی (تاریخی) ایران با حسین رایتی مقدم

پیمایش به بالا