کمیتۀ علمی استادکاران و فناوری‌های کهن

مهندس حسین رایتی مقدم

رئیس

مهندس فهیمه جعفری

دبیر

بیانیۀ برپایی کمیتۀ علمی استادکاران و فناوری‌های کهن

هیئت مدیرۀ مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، برپایی «کمیتۀ استادکاران» را در اسفند ۱۳۹۵ اعلام می‌دارد. این شخصیت‌ها از برترین معماران، بنّایان، گچکاران، کاشی‌ورزان، نجّاران، آئینه‌کاران، حجّاران، طراحان و مجریان، و مرمت‌گران آرایه‌های وابسته به معماری بودند و هستند.

اینان که عموماً با فروتنی و کمترین ادعاها، مهم‌ترین طرح‌های فنّی و هنری مربوط به حفاظت و مرمت بناهای تاریخی کشورمان را در چهارچوب «دفاتر فنّی حفاظت آثار باستانی» در سراسر کشور، در دوران پیش از انقلاب اسلامی و یک دهه پس از آن و نیز در «واحدهای میراث فرهنگی» در طول نزدیک به سه دهۀ اخیر، از تأسیس «سازمان میراث فرهنگی کشور» تاکنون، به اجرا گزارده‌اند، همواره کمتر مورد توجه بوده و کارهای آنها به شایستگی معرفی نشده‌اند.

در حال حاضر، تعداد قابل توجهی از این گرامیان ازجامعۀ حافظت و مرمت بناهای تاریخی بازنشسته شده و یا رخت بربسته و به جهان مینوی پیوسته‌اند. مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران لازم می‌داند به معرفی این استادکاران بپردازد و خدمات ارزشمند آنان را به بناها و محوطه‌‌های تاریخی کشورمان یادآوری نماید.

 

اهداف کمیتۀ استادکاران

اهداف «کمیتۀ استادکاران» عبارتند از:

  • شناسایی استادکاران برجسته و دارای تخصص و مهارت در زمینه‌های گوناگون مرمت بناهای تاریخی، اعم از آنها که در حال حاضر فعال هستند، یا بازنشسته شده یا درگذشته‌اند.
  • گردآوری اسناد و مدارک کارهای تخصصی و مهارت‌های ویژۀ هر یک از آنان و ایجاد یک هستۀ اطلاعاتی
  • معرفی تدریجی کارهای این استادکاران، به صورت مصور و مستند، به شیوه‌های مناسب و مقتضی مانند: معرفی در نشست‌های ادواری اعضای مؤسسه فرهنگی ایکوموس ایران؛ انتشار به‌صورت مقاله، کتاب، …؛ معرفی در فضای مجازی

هیئت مدیرۀ مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران مسئولیت «کمیتۀ استادکاران» را به این همکار تکلیف کرده است. در جهت آغاز اقدامات مورد نیاز و حرکت به سوی اهداف، افزون بر بهره‌مندی از نتایج اقداماتی که پیش از این، در همین راستا در برخی استان‌ها (اصفهان، خراسان، …) انجام‌ ‌شده‌‌است، نیاز به همکاری اعضاء علاقه‌مند مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، دانشجویان رشته‌های مرمت، معماری، باستان‌شناسی و … و دوستداران این موضوع در سراسر کشور، وجود دارد.

بدین‌وسیله درخواست می‌شود کسانی که تمایل به همکاری دارند، آمادگی خود را اعلام دارند.

حسین رایتی مقدم
رئیس کمیته

 

شیوۀ ارتباط و همکاری با کمیته

علاقه‌مندان به همکاری با کمیتۀ علمی استادکاران لطفاً پس از ثبت نام در مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران از طریق رایانامۀ مؤسسه آمادگی خود را اعلام فرمایند:

ostadkaran@iranicomos.ir 

اسکرول به بالا