پانزدهمین جلسۀ گروه تخصصی کودکان و میراث برگزار شد

پانزدهمین جلسۀ گروه تخصصی کودکان و میراث، طبق برنامۀ اعلام شده در روز ۷ اسفند ۱۴۰۲، ساعت ۱۵ ـ ۱۷ در دفتر مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران با شرکت حضوری و برخط ده عضو برگزار شد.
ابتدا خانم مهندس علوی‌پور، رئیس گروه تخصصی، ضمن خیر مقدم به اعضای حاضر و برخط، دستور جلسه را اعلام کردند. برنامۀ اول ارائه سرکار خانم مهندس فاطمه حامدی در مورد یک تجربه در تولید بازی مجموعۀ «نقش و خیال» برای کودکان بر اساس معماری ایرانی بود. ایشان دربارۀ انگیزه‌ها، شکل‌گیری ایدۀ اصلی بازی‌ها، مراحل پیشبرد، و برنامه‌های آیندۀ آن صحبت کردند که با استقبال و تشویق اعضای گروه روبه‌رو شد. سپس آقای دکتر مهدی حجت، رئیس ایکوموس ایران، ضمن تقدیر و تشکر از تلاش و همت والای ایشان در این راه در این باره بیان فرمودند که نکات روشن بسیاری در تکمیل این کار وجود دارد. جذابیت، جنبۀ آموزشی، و عدم اختصاص به سن معین از ویژگی های بارز این بازی است. اگر قرار است هر فردی در بزرگسالی جسارتی به میراث فرهنگی روا ندارد، بلکه از آن حمایت هم بکند، حتماً باید در کودکی با ارزش‌های آن آشنا شده باشد. این فکر با حقیقتی که میراث فرهنگی به آن نیازمند است، کاملا منطبق است. در ادامه بیان فرمودند هدف شما در این بازی آشنا کردن مردم با میراث فرهنگی است که شعار ایکوموس ایران است و انطباق کامل با اهداف و رسالت ایکوموس ایران دارد. اگر ملتی ارزش آثارشان را درک نکنند، در راستای حفاظت و مرمت آن گامی برنخواهند برداشت.
در ادامه خانم مهندس معصومه حاجی‌زاده در قالب متن و خانم مولود کیان‌راستی در قالب ارائۀ اسلاید، دربارۀ دیدگاه‌شان نسبت به اهمیت آشنایی کودکان و میراث صحبت کردند. آقای دکتر حجت توضیحاتی دربارۀ جهات ویژۀ میراث فرهنگی و اهمیت آنها برای کودکان بیان و پیرامون نحوۀ ارتباط کودک و نمونه‌های ارزشمند ارتباط کودکان با میراث مثال‌هایی عنوان کردند. سپس اعضا در این باره به گفت‌و‌گو پرداختند. در پایان دکتر حجت ضمن تشکر و خداحافظی از اعضا برای آنها سالی همراه با تندرستی و پیشرفت از خداوند منان مسئلت داشتند. جلسۀ بعدی این گروه تخصصی در بیستم فروردین سال آینده در دفتر مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران برگزار می‌شود.

پانزدهمین جلسۀ گروه تخصصی کودکان و میراث برگزار شد بیشتر بخوانید »

چهاردهمین جلسۀ گروه تخصصی رسانه برگزار شد

چهاردهمین جلسۀ گروه تخصصی رسانه طبق برنامۀ‌ اعلام‌شده در روز دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ در دفتر مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران برگزار شد.
در این جلسه موضوع امکان‌سنجی مشارکت بیشتر اعضای ایکوموس در گروه تخصصی رسانه مطرح و پیشنهادهایی برای جلب مشارکت و حضور بیشتر افراد فعال در این زمینه به بحث و بررسی گذاشته شد.
همچنین امکان استفادۀ همزمان از سالن‌های طبقۀ بالا برای نمایش فیلم، بحث بعدی این جلسه بود. با تهیۀ لوازم پخش فیلم برای آن سالن‌ها می‌توان ظرفیت نمایش فیلم را از ۵۵ نفر به ۹۵ نفر رساند.
در این جلسه تیزر معرفی ایکوموس ایران که آقای دکتر حجت تهیه کرده‌اند، برای دریافت نظرات اعضا پخش شد.
در پایان برنامۀ سلسله نشست‌های نمایش و نقد فیلم‌های میراث فرهنگی برای شش ماه اول سال ۱۴۰۳ پیشنهاد شد و به تأیید رسید. مقرر شد که برنامه‌های این سلسله‌ نشست‌ها به صورت سه‌ماهه اعلام شود.
جلسۀ بعدی گروه تخصصی رسانه در روز دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

چهاردهمین جلسۀ گروه تخصصی رسانه برگزار شد بیشتر بخوانید »

سلسله نشست‌های نمایش و نقد فیلم‌های میراث فرهنگی، ۳

گروه تخصصی رسانه با همکاری کمیتۀ آموزش برگزار می‌کند:

 گیرشمن

از سه‌گانۀ شوش در گذر زمان
تهیه‌کننده کارگردان:پژمان مظاهری‌پور

 

شوش را دیدم

تهیه‌کننده کارگردان:بهمن کیارستمی

 

با حضور:
ناصر نوروززاده چگینی، کورش محمدخانی

 

زمان و مکان:
سه‌شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲، ساعت ۱۵-۱۷
خیابان امیرکبیر، خیابان جاویدی، شمارۀ ۱۰۷، دفتر مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران

گزارش تصویری

سلسله نشست‌های نمایش و نقد فیلم‌های میراث فرهنگی، ۳ بیشتر بخوانید »

مرامنامۀ گروه تخصصی کودکان و میراث منتشر شد

مرامنامۀ گروه تخصصی کودکان و میراث در چهاردهمین جلسۀ این گروه تخصصی، در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۴۰۲، به تصویب رسید و در صفحۀ گروه تخصصی در وبگاه ایکوموس منتشر شد.

گروه تخصصی کودکان و میراث مشتاق گسترش همکاری با فعالان در این زمینه است. چنانچه علاقه‌مند به فعالیت در زمینۀ میراث فرهنگی و کودکان هستید، به این کارگروه بپیوندید.

مرامنامۀ گروه تخصصی کودکان و میراث منتشر شد بیشتر بخوانید »

پانزدهمین جلسۀ گروه تخصصی متن برگزار شد

پانزدهمین جلسۀ گروه تخصصی متن در روز چهارشنبه، ۲۵ بهمن ۱۴۰۲، ساعت ۱۵:۰۰ با شرکت ۲۲ نفر از اعضا به‌صورت حضوری و برخط برگزار شد. ابتدا خانم دکتر شکری، رئیس گروه تخصصی، به اعضا خیر مقدم گفتند و سپس خانم مهندس حاجی‌زاده، دبیر گروه تخصصی، دستور جلسه را اعلام فرمودند. طبق دستور جلسه برنامه اول اختصاص به ارائۀ سرکار خانم دلیلی در ارتباط با موضوع های قابل پژوهش توسط اعضای گروه بود. ایشان مروری بر روند پیشرفت ارتقای ویژگی‌‌های وبگاه ایکوموس ایران و اضافه‌شدن برخی از افزونه‌ها در جهت بهبود عملکرد و کارایی و ارتباط موثر اعضا با وبگاه کردند و از نسخۀ آزمایشی اولیه رونمایی و گام‌به‌گام مراحل پیشرفت کار و قسمت‌های مختلف آن را توضیح دادند که مورد تشویق و تقدیر اعضا قرار گرفت. سپس آقای دکتر مهدی حجت، رئیس ایکوموس ایران، ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ایشان توضیحاتی بیان و این کار را زمان‌بر و نیازمند دقت و تحقیق برشمردند و پیشنهاد دادند که برای دقت بخشیدن به مقولات، اعضا به‌صورت گروهی فردی هر یک یکی از مقولات را انتخاب کند و در مورد آن به تحقیق بپردازند و برای طبقه‌بندی پیشنهاد ارائه دهند. سپس اعضا در این باره به بحث و گفت و گو پرداختند.
بخش دوم تبادل نظر و تصمیم نهایی برای نام گروه تخصصی بود. با اتفاق نظر جمع نام «متن» که هم بیانگر محتوای کار گروه است و هم مخفف «مطالعه»، «ترجمه»، و «نگارش» تأیید و تصویب شد. بخش سوم تبادل نظر دربارۀ اولویت‌بندی متن سخنرانی‌های پیاده شده برای ویرایش بود. خانم رسته مقدم، که مسئولیت ویرایش را بر عهده دارند، توضیحاتی پیرامون ویراستاری سخنرانی‌های پیاده شده توسط اعضای گروه دادند. سپس آقای دکتر حجت پیشنهاد دادند که دستورالعملی حتی‌المقدور مختصر و مفید برای این کار تهیه شود. مسئولیت این کار را آقای دکتر رحیم‌زاده و خانم رسته‌مقدم برعهده گرفتند.
در بخش آخر اعضا دربارۀ روند پیشرفت کار پیاده کردن سخنرانی‌ها توضیحاتی ارائه دادند. در پایان مهمان مدعو این جلسه جناب آقای دکتر علیرضا زمانی؛ دندانپزشک، مدرس‌دوره‌های خلاقیت و نویسندگی خلاق پیشنهادهایی را دربارۀ روش‌های بهتر برای ایجاد ارتباط مؤثر با مخاطبان با سخنرانی‌ها ارائه نمودند و سایر اعضا نیز نظرات خودشان را اعلام کردند و در پایان نیز ایشان به اعضای حاضر در جمع به یادگار دفتری برای تمرین نوشتن هدیه دادند. جلسۀ بعدی این گروه تخصصی در تاریخ چهارشنبه، ۹ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵ ـ ۱۷ برگزار می‌شود.

پانزدهمین جلسۀ گروه تخصصی متن برگزار شد بیشتر بخوانید »

چهاردهمین جلسۀ گروه تخصصی کودکان و میراث برگزار شد

چهاردهمین جلسۀ گروه تخصصی کودکان و میراث، طبق برنامۀ اعلام شده، در روز دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۵-۱۷ در دفتر مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران با شرکت حضوری و برخط یازده نفر از اعضا برگزار شد.
ابتدا خانم مهندس علوی‌پور ضمن خیر مقدم به اعضای حاضر و برخط، دستور جلسه را اعلام کردند.
طبق دستور جلسه، برنامۀ اول به ارائه‌ای از خانم مهندس زهرا شهریار دربارهٔ اهمیت شناخت مواریث فرهنگی برای کودکان و دغدغۀ حضور ایشان در گروه کودکان و میراث اختصاص یافت. آقای دکتر حجت، رئیس ایکوموس ایران، ضمن تشکر از ایشان به توضیحاتی دربارۀ تفاوت مفاهیم «توسعه» و «رشد» و ارتباطش با کودکان پرداختند.
سپس مجدداً خانم مهندس زهرا شهریار به علت همپوشانی محتوای پژوهش خود با گروه کودکان و میراث گزارششان در ارتباط با معرفی نمونه‌هایی از کتاب‌های کودک در جهان با موضوع حفظ ارزش‌های میراث فرهنگی را که سابقاً در جلسۀ سیزدهم گروه متن هم ارائه شده بود به سمع و نظر حاضرین رساندند و اعضای گروه نظرات خود را پیرامون این گزارش مطرح کردند.
در بخش بعد مرامنامهٔ گروه تخصصی کودکان و میراث به تصویب نهایی رسید و به زودی در وبسایت رسمی ایکوموس ایران قرار خواهد گرفت.
در بخش آخر آقای دکتر حجت توضیحاتی گسترده‌ باهدف یافتن راه‌هایی برای تعامل بیشتر کودکان با میراث به معرفی چیستان‌هایی مرتبط با میراث فرهنگی ملموس پرداختند و اعضای گروه نیز ضمن تعامل با این چیستان‌ها، ایده‌هایی در راستای ارتقای کیفیت تعاملات کودکان ارائه دادند.
جلسۀ بعدی این گروه تخصصی دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲، ساعت ۱۵ – ۱۷، در دفتر مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران برگزار می‌شود.

چهاردهمین جلسۀ گروه تخصصی کودکان و میراث برگزار شد بیشتر بخوانید »

روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی۲۰۲۴: بلایا و مخاصمات از دید منشور ونیز

در مجمع عمومی ۲۰۲۳ در سیدنی، زمینۀ کلیِ «میراثِ بلا و مخاصمهْ تاب‌آور ـ آمادگی، واکنش، و بازیابی» برای برنامۀ سه‌سالۀ علمی ۲۰۲۴ ـ ۲۰۲۷ برگزیده شد. از آنجا که ایکوموس جهانی نقشۀ‌ راهی به‌منظور ظرفیت‌سازی برای دست‌یابی به «میراثِ بلا و مخاصمه تاب‌آور» برای اعضا و جامعۀ‌ بزرگ‌تر میراثی تهیه می‌کند، و نیز برای گرامیداشت شصتمین سالگرد منشور ونیز (۳۱ مه ۲۰۲۴ / ۱ خرداد ۱۴۰۳) آماده می‌شود، به پشت سر و میراث مشترکمان از این منشور می‌نگریم، و به جلو و از خود می‌پرسیم که امروز نیازهای کاربردی اقدامات محافاظت از میراث فرهنگی چیست.

با این زمینه می‌توان پرسید: نقش منشور ونیز در این زمانۀ پرآشوب چیست؟ آیا منشور ونیز هنوز برای اهداف این زمانه مناسب است؟

منشور ونیز در سال ۱۹۶۴ پدید آمد، دو دهه پس از جنگ جهانی دوم و در عصری که پیشرفت و توسعۀ اقتصادی نامحدود را نوید می‌داد. پس از شش دهه ما با وضعیت اضطراری اقلیمی، بلایای طبیعی فزاینده، و مخاصماتی روبه‌رو هستیم که به نابودی محوطه‌های میراثی و جابه‌جایی جوامع در مقیاس گسترده می‌انجامد.

«قصد محافظت و مرمت بناهای تاریخی پاسداشت آنها به‌مثابه آثار هنری و به‌همان اندازه به‌مثابه شواهد تاریخی است.» (مادۀ ۴)

روز جهانی بناها و محوطه‌ها (IDMS) که هرساله در ۱۸ آوریل گرامی داشته می‌شود، فرصتی بی‌نظیر برای ارتقای آگاهی نسبت به این ابزار بنیادین است که هستۀ‌ اصلی تاریخ و هویت ایکوموس به‌شمار می‌آید.

ایکوموس در سال ۲۰۲۴ یاد شصتمین سالگرد منشور ونیز را گرامی خواهد داشت و این روایت اصلی رویدادهای ایکوموس در سال مذکور خواهد بود. روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی نقطۀ آغاز این گرامی‌داشت است که به سالگرد پیدایش منشور ونیز در ۳۱ مه (۱ خرداد) خواهد پیوست.

سمپوزیوم علمیِ مجمع عمومی ایکوموس (برزیل، نوامبر ۲۰۲۴)، موقعیتی برای جابه‌جایی از برنامۀ علمی جاری (توجه به تغییرات اقلیمی) به برنامۀ علمی سه‌سالۀ ۲۰۲۴ ـ ۲۰۲۶ (میراثِ بلا و مخاصمهْ تاب‌آور ـ آمادگی، واکنش، و بازیابی) خواهد بود. یکی از درون‌مایه‌های این سمپوزیوم نیز نتیجه‌گیری از برنامه‌های گرامی‌داشت یاد منشور ونیز خواهد بود.

از اعضای ایکوموس و متخصصان میراث دعوت می‌کنیم تا (الف) به سیر تحولات اقدامات حفاظتی از منشور ونیز تاکنون؛ (ب) تأمل در پیامدهای منشور ونیز بر اقدامات حفاظتی در سراسر جهان؛ (ج) مباحثه در تناسب منشور ونیز با معضلات وضعیت اضطراری اقلیمی، مخاصمات، و بلایای طبیعی، بپردازند.

فعالیت‌های مرتبط می‌تواند شامل برداشت و گردآوری اطلاعات دربارۀ خسارات و تخریب‌ها، و ارزیابی آسیب‌پذیری؛ شناخت مخاطرات و ایجاد ظرفیت واکنش؛ ایجاد همکاری میان ذی‌مدخلان؛ ایجاد ارتباط میان بخش‌های ملی ذی‌ربط، همچون بخش‌های حفاظت از میراث و مدیرت بحران؛ دانش سنتی کاهش و آمادگی در مقابل بحران؛ نمونه‌های موفق در سازگارسازی، کاهش، و آمادگی، باشد.

مشارکت کنید

از کمیته‌های ایکوموس دعوت می‌شود تا به‌تنهایی یا با مشارکت رویدادهایی دربارۀ زمینۀ شصتمین سالگرد منشور ونیز ترتیب دهند و نقادانه بر همۀ وجه آن تأمل کنند.

اعضا می‌توانند رویدادهایشان را با ایکوموس از طریق مکاتبه با این نشانی در میان بگذارند.

قالب‌های مشارکت شامل این موارد خواهد بود ولی محدود به آنها نیست:

  • ارسال کلیپ‌های ویدئویی حداکثر ۱ ـ۲ دقیقه‌ای از هر کمیتۀ ملی یا علمی بین‌المللی یا کارگروه، که بازگوکنندۀ رهیافت‌های محلی و منطقه‌ای به منشور ونیز باشد و بحث دربارۀ نقش آن در مراقبت از میراث در زمان مخاصمه و بلایای طبیعی. این ویدئوها را می‌توانید از طریق این ایمیل به ایکوموس بدهید. افزودن توضیح، نقل قول، یا واقعیت‌هایی همراه با ویدئوها را فراموش نکنید. استفاده از هشتگ را فراموش نکنید.
  • ارسال عکس با شرح و معرفی برای تشریح رویکردهای حفاظتی جاری، و تغییر روایت‌ها و اهداف برای آینده به‌منظور تطبیق با نیازهای فوری مخاصمات و بلایا. در همۀ موارد خواهشمند است مطمئن باشید که شما از حق انتشار و ارسال عکس‌ها برخوردارید.
  • سازماندهی میزگردهای مجازی، برگزاری وبینارها، پیشنهاد کارگاه‌هایی برای تأمل در خلأهای موجود در اقدامات حفاظتی در هنگام مواجهه با مخاصمات و بلایای طبیعی، با مشارکت مؤسسات دولتی، صنایع، و با دعوت از سایر ذی‌مدخلان به مباحثه.

رویدادها، فعالیت‌ها، و سایر اقدامات ممکن است وبگاه ایکوموس جهانی، سکوهای ارتباط جمعی آن، و گزارش سالانه منتشر شود.

مشارکت فعال اعضا و کمیته‌ها در روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی فرصتی است برای نشان دادن ارتباط معاصر ایکوموس و کار ارزشمند اعضای آن.

هشتگ‌های مرتبط

#18April #ICOMOS #IDMS2024 #icomosIDMS2024

روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی۲۰۲۴: بلایا و مخاصمات از دید منشور ونیز بیشتر بخوانید »

بازۀ هور: حفاظت از ارزش‌های فرهنگی، نجات یک زیست بوم

نشست علمی ـ تخصصی ۱۱۶
کمیتۀ آموزش برگزار می‌کند:

بازۀ هور
حفاظت از ارزش‌های فرهنگی
نجات یک زیست‌بوم

سخنران: دکتر میثم لباف

سه‌شنبه، ۲۴ بهمن ۱۴۰۲، ۱۵ ـ ۱۷
دفتر مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران

گزارش تصویری

بازۀ هور: حفاظت از ارزش‌های فرهنگی، نجات یک زیست بوم بیشتر بخوانید »

چهاردهمین جلسۀ گروه تخصصی متن برگزار شد

چهاردهمین جلسۀ گروه تخصصی متن در روز چهارشنبه، ۱۳ دی ۱۴۰۲، ساعت ۱۵:۰۰ با شرکت ۲۴ نفر از اعضا به‌صورت حضوری و برخط برگزار شد. ابتدا خانم دکتر شکری، رئیس گروه تخصصی، دستور جلسه را اعلام فرمودند. برنامۀ اول اختصاص به ارائۀ آقای دکتر فریدون زاده با موضوع مطالعات در حوزۀ معماری خانۀ درختی به‌عنوان نماد حمایت از محیط زیست در جهان داشت. در این گزارش ایشان به نظریه‌ها و نظریه‌پردازان و قدمت این نوع معماری پرداختند و در پایان به شعارهای اخیر حمایت از محیط زیست در سایۀ حمایت از این نوع معماری و شعار معروف «یک بچه، یک نهال» و به قدمت این معماری در ایران زمین اشاره کردند.
برنامۀ دوم به گزارشی مختصر از وضعیت برخی از آثار تاریخی فرهنگی استان سمنان اختصاص داشت که خانم دکتر شکری ارائه کردند. ایشان در این گزارش به وضع اسفبار آثار تاریخی استان سمنان پرداختند، و بر هدف اهمیت و ضرورت آگاهی رسانی به عموم در مورد اهمیت و ارزش میراث فرهنگی به‌عنوان مسئولیت فردی و گروهی اعضا تاکید کردند. ایشان از اعضا گروه متن خواستند که به‌عنوان یک ایرانی آگاه به ارزش میراث فرهنگی که در کنار هم و با هدف برافروختن آتش عشق به میراث فرهنگی کنار هم گردآمدیم، قدمی مؤثر در این راه برداریم. آقای دکتر مهدی حجت، رئیس ایکوموس ایران، توضیحاتی دربارۀ گزارش مذکور فرمودند و بیان داشتند همه این رخدادها محصول عدم آگاهی و دانش مردم دربارۀ میراث فرهنگی است، سپس اعضا در این باره به گفت‌وگو پرداختند.
سپس گزارش شفاهی خانم دکتر صدیقه دلیلی از روند چگونگی پیشرفت کار موضوع‌های قابل پژوهش توسط اعضای گروه متن ارائه گردید. ایشان به چالش و دستاوردهای به‌دست آمده در این کار اشاره و هدف را ایجاد بستری برای به اشتراک گذاشتن کارهای پیشنهادی اعضا و ارائۀ مراجع عنوان کردند. خانم دکتر شکری از زحمات ایشان تقدیر و اعضا ایشان را تشویق کردند. سپس آقای دکتر حجت در ادامه توضیحات تکمیلی دربارۀ این موضوع بیان کردند.
برنامۀ آخر بحث و پی‌گیری عملکرد اعضای گروه متن بود. خانم دکتر شکری مروری به روند فعالیت‌های گروه کردند و در ادامه آقای دکتر حجت توضیحات تکمیلی و پیشنهادهایی را برای پی‌گیری عملکرد اعضای گروه بیان کردند.جلسۀ بعدی این گروه تخصصی در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۵ ـ ۱۷برگزار می‌شود.

چهاردهمین جلسۀ گروه تخصصی متن برگزار شد بیشتر بخوانید »

سلسه‌نشست‌های نمایش و نقد فیلم‌های میراث فرهنگی (۲): دمرگان و دو مکنم

گروه تخصصی رسانه با همکاری کمیتۀ آموزش برگزار می‌کند:

سلسه‌نشست‌های نمایش و نقد فیلم‌های میراث فرهنگی (۲)

دمرگان و دو مکنوم

از سه‌گانۀ شوش در گذر زمان 

تهیه‌کننده کارگردان: پژمان مظاهری‌پور
با حضور: ناصر نوروززاده چگینی، کورش محمدخانی

زمان و مکان:

  • سه‌شنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۲، ساعت ۱۵ ـ ۱۷
  • خیابان امیرکبیر، خیابان جاویدی، شمارۀ ۱۰۷، دفتر مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران

حضور برای عموم آزاد است.

گزارش تصویری

سلسه‌نشست‌های نمایش و نقد فیلم‌های میراث فرهنگی (۲): دمرگان و دو مکنم بیشتر بخوانید »

پیمایش به بالا